Ergonomia – jak jej znajomość przydaje się w pracy?

Coraz powszechniejsze stają się takie problemy u pracowników jak:

 • notorycznie pojawiające się bóle kręgosłupa
 • pojawiające się przypadki podejrzenia chorób zawodowych, takich jak: zespół cieśni nadgarstka czy przewlekłe zapalenia stawów i ścięgien
 • zwiększone absencje chorobowe

W takich sytuacjach bardzo przydatne mogą być usługi ergonomiczne, oferowane przez naszą firmę we Wrocławiu, a także na terenie całej Polski. Dzięki temu wiele problemów związanych ze zdrowiem pracowników można uniknąć.

Zastosowanie rozwiązań ergonomicznych w firmie produkcyjnej

Wszystkie firmy, w których produkcja nie jest w 100% zautomatyzowana, ale opiera się na czynniku ludzkim, borykają się z problemami zdrowotnymi pracowników takimi jak: bóle kręgosłupa w wyniku nieodpowiednio wykonywanego transportu ręcznego, znużenie pracą i spadek jej jakości na skutek zbyt wielkiej monotonii wykonywanych prac, choroby zawodowe takie jak: zespół cieśni nadgarstka czy przewlekłe zapalenia stawów i ścięgien.

Kłopoty zdrowotne przekładają się na:

 • zwiększoną absencję w pracy i związane z tym koszty pracodawcy,
 • spadek jakości produktów i usług
 • zwiększone ryzyko kosztów sądowych i wypłat odszkodowań dla pracowników, którzy odnieśli trwały uszczerbek na zdrowiu

Aby uniknąć takich problemów, warto zainwestować w audyt ergonomiczny i w szkolenia z ergonomii dla pracowników wszystkich szczebli. Nie bez znaczenia będą również maty antyzmęczniowe, które powinny znaleźć się we wszystkich firmach produkcyjnych.

Przykładowi odbiorcy naszych usług ergonomicznych:

 • producent opakowań kartonowych
 • wytwórnia paszy dla zwierząt
 • cementownia
 • huta metalu
 • producent podzespołów samochodowych
 • producent drobnych artykułów medycznych, np. kroplówek
 • hurtownie
 • magazyny
 • centra handlowe i dystrybucyjne

Ergonomia dla pracowników biurowych i specjalistów IT

Nie tylko pracownicy fizyczni narażeni są na różnego rodzaju urazy na swoich stanowiskach. Dotyczy to także osób, którzy na co dzień mają siedzący tryb pracy. To właśnie dla nich przydatne będą ergonomiczne meble biurowe, które mogę mieć bardzo duży wpływ na ograniczenie różnego rodzaju urazów. Dodatkowo szkolenia z ergonomii dla firm pozwalają zrozumieć i wprowadzać wszystkie te zasady w życiu.

Ergonomia jest niezwykle istotna, żeby pracownikom pracowało się zdrowiej, wygodniej i efektywniej, co przekłada się na wyniki finansowe całej firmy.

Ergonomia dla programistów

Specjalistom IT potrzebne są szkolenia z ergonomii nie tylko dlatego, że bardzo często odczuwają nieprzyjemne skutki pracy siedzącej. Osoby z tego działu powinny również mieć wiedzę, w jaki sposób zaprojektować wdrożyć łatwą w nawigacji stronę internetową, czy aplikację.

Muszą oni we właściwy sposób rozpoznać potrzeby użytkowników i według nich zbudować określony interface. Problemem czasem są ograniczenia realizacyjne, które determinują zastosowanie rozwiązań, które nie zawsze służą poprawieniu poziomu satysfakcji użytkownika.

Human Computer Interaction to projektowanie zorientowane na osoby, korzystające z danego sprzętu, więc jest najbardziej dopasowane do ich potrzeb.
Nasi specjaliści ergonomii pomagają zatem firmom IT poznać w praktyce techniki testowania i zapewnienia jakości użytkowej projektów informatycznych. Uczą też metod doskonalenia ergonomii i użyteczności rozwiązań informatycznych.

eRGonomia = eKonomia

Tam, gdzie praca opiera się na czynniku ludzkim (czyli nie jest w pełni zautomatyzowana) Pracodawcy borykają się z problemami zdrowotnymi Pracowników.

2017-01-06-13_42_00-dokument1-word

Kłopoty zdrowotne przekładają się na:2017-01-06-13_33_36-dokument1-word

Przestoje, opóźnienia w realizacji projektów – to rzeczywistość, z którą musi się zmierzyć każdy menadżer, którego pracownicy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Często dłuższa absencja wymusza zatrudnienie zastępcy i uruchomienie całego procesu szkolenia nowego pracownika. Jednocześnie pracodawca ponosi (przynajmniej przez miesiąc) koszty wynagrodzenia swojego dotychczasowego podwładnego. Jeśli dochodzi do choroby Twojego kluczowego pracownika, to konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze, łącznie z nieterminowym zakończeniem kontraktu, czy niepozyskaniem nowego zlecenia!

Właśnie dlatego tak ważne jest o zadbanie o ergonomiczne miejsce pracy dla wszystkich pracowników w firmie.