maj

9

9 maja , 2017 | Posted by Admin |

Niestandardowe krzesła biurowe.

Ostatnio pokazaliśmy jak zoptymalizować stanowisko pracy siedzącej. Warto zwrócić uwagę także na alternatywne siedziska, które możesz zastosować zamiast standardowego krzesła biurowego.

Pierwsze to klękosiad (rys. 1). Jest to pochylone do przodu siedzisko, wyposażone w powierzchnię do podparcia kolan i podudzi. Takie rozwiązanie nie jest jednak przeznaczone dla osób, które często muszą się odrywać od stanowiska pracy. Słabością klękosiadu jest również fakt, że utrzymanie na nim prawidłowej pozycji wymaga więcej wysiłku, niż na dobrze wyprofilowanym krześle. W efekcie naprawdę ciężko jest utrzymać na nim prawidłową pozycję przez dłuższy okres czasu. Istnieje więc realne zagrożenie, że korzystając z klękosiadu tylko się łudzimy, że pracujemy w sposób sprzyjający naszemu zdrowiu, podczas gdy w rzeczywistości już dawno „sflaczeliśmy” i co najwyżej, nadmiernie obciążamy nasze kolana.

Rys. 1. Wykorzystanie klękosiadu. Źródło: www.pinterest.com

Drugie siedzisko to krzesło-piłka (rys. 2). Jest to dynamiczne rozwiązane, prowokujące do ciągłych zmian postawy z uwagi na niestabilność piłki. Można korzystać tyko z dużej piłki gimnastycznej lub umieścić ją w podstawie na kółkach wyposażonej w niskie oparcie. Propozycja pracy na samej piłce jest oczywiście wersją niskokosztową, jednak nie do końca bezpieczną, bowiem piłka zawsze może uciec spod użytkownika, zwłaszcza kiedy na nią próbuje usiąść, lub wstać. Dodatkowo, piłka, tak samo jak klękosiad, nie daje możliwości podparcia przedramion. Użytkownik piłki/klękosiadu, albo opiera swoje przedramiona o krawędź blatu, narażając je na realny ból z powodu mikrourazów, albo zaczyna odczuwać  niewygodę, próbując utrzymać je cały czas w powietrzu.

Rys. 2. Wykorzystanie krzesło-piłki. Źródło: www.pinterest.com

Z osobistej praktyki mogę powiedzieć, że podczas pracy z komputerem kluczowe są dla mnie dobrze ustawione podłokietniki i dobrze wyprofilowane krzesło. Kiedy zaś chcę porozmawiać przez telefon, przesiadam się na zwykłą piłkę. W krótkim czasie rozmowy jestem w stanie utrzymywać swoje ciało w prawidłowej pozycji i jednocześnie w przyjemny sposób ćwiczyć – szczególnie swoje mięśnie przykręgosłupowe. Polecam! :)